Przegląd prasy w temacie prawa pracy.
Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku 2023 – poinformowała w czwartek minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Polsat News. Podkreśliła, że zakończyły się już prace w podkomisji sejmowej.
Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt do Sejmu wpłynął 7 czerwca 2022r., a miesiąc później odbyło się pierwsze czytanie, jednak od tego czasu prace stanęły w miejscu (jedynie we wrześniu wpłynęła opinia Pracodawców RP nt. projektu). Projekt dotyczy wprowadzenia na stałe do Kodeksu Pracy możliwości wykonywania pracy zdalnej oraz uchylenia przepisów dotyczących telepracy jak i stworzenia rozwiązań prawnych dla pracodawcy do wprowadzenia i przeprowadzania, gdy jest to niezbędne prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
Minister Maląg powiedziała: “…Ustawa o pracy zdalnej jest w Sejmie, wyszła z prac w podkomisji. Podkomisja bardzo szczegółowo ją analizowała. Pracowaliśmy nad ustawą półtora roku. Na Radzie Dialogu Społecznego (prowadzona była) polemika pomiędzy stroną społeczną, stroną pracodawców, aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. I rzeczywiście wydawało nam się, że to rozwiązanie jest jak najlepiej wypracowane, a więc szybko pójdą prace sejmowe, ale w Sejmie w podkomisji rozpoczęliśmy podobny dialog. Na szczęście zrobiliśmy krok do przodu, z podkomisji projekt pracy zdalnej, czyli zmian w Kodeksie pracy, już wyszedł…”. Minister dodała, że trzeba mieć nadzieję, że praca w komisji będzie znacznie szybsza i zapewne w tym roku zostaną przyjęte zmiany w Kodeksie pracy, a praca zdalna zostanie na stałe.