Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dotyczący pracy zdalnej oraz kontroli obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu) jest przyjęty do dalszego procedowania w Sejmie (druk sejmowy 2335) i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Obecnie jest planowane, że przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw ustawy zmieniającej kodeks pracy.
W Ustawie Tarcza antykryzysowa – uchylony zostanie art. 3.
Oznacza to, iż projektowane przepisy zastąpią w dniu wejścia w życie zmian przepisy o pracy zdalnej „covidowej” na podstawie ustawy Tarcza antykryzysowa. Jak wyjaśnili projektodawcy –w konsekwencji pracodawca, z uwagi na m.in. stan zagrożenia epidemicznego, nadal będzie mógł wydawać pracownikom polecenia pracy zdalnej, ale już na innej podstawie prawnej, tj. na podstawie projektowanego art. 6719 § 3 pkt 1 K.p.
Projekt zakłada:
- Pracodawca określi wymogi dot. stanowiska pracy zdalnej z monitorem komputerem.
- Pracownik będzie miał obowiązek właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii, będzie (wg nowych przepisów).
- Pracodawca zapewnia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Pracodawca sporządza oceny pracodawca będzie zobowiązany ustalić zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej. Sporządzi właściwą informację i zapoznawał z nią pracownika.
- Na podstawie której pracownik będzie mógł zdecyduje, czy będzie w stanie spełnić wymagania niezbędne do wykonywania pracy zdalnej zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy zdalnej, pracownik będzie potwierdzał zapoznanie się z przygotowaną przez pracodawcę informacją.
- Jeśli zdarzy się wypadek przy pracy zdalnej, zgłoszenie wypadku będzie równoznaczne z wyrażeniem zgody na dokonanie oględzin miejsca wypadku, z zastrzeżeniem konieczności uzgodnienia z pracownikiem terminu dokonania tych oględzin.
- Dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy zdalnej jest uzależnione od złożenia przez pracownika oświadczenia zawierającego potwierdzenie, że stanowisko pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
- Za właściwą organizację stanowiska pracy zdalnej, z uwzględnieniem wymagań ergonomii, odpowiada pracownik.
Nie każdy rodzaj pracy może być wykonywany w formie pracy zdalnej. W miejscu zamieszkania pracownika lub w innym miejscu wskazanym przez pracownika nie będzie możliwe powierzenie pracownikowi wykonywania prac:
- szczególnie niebezpiecznych,
- w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych określonych dla pomieszczeń mieszkalnych,
- z zastosowaniem substancji szkodliwej dla zdrowia lub mieszaniny szkodliwej dla zdrowia lub procesów technologicznych, których produktem może być taka substancja lub mieszanina,
- związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących lub powodujących intensywne brudzenie.